Skats uz horizontu

Skats uz horizontu

 Latviski По русский In English

Meteņi Silakrogā



Meteņi jeb metenis ir seni latviešu pavasara gaidīšanas svētki, kas beidzās Pelnu dienā, kurai sekoja lielais gavēnis. Meteņus svin februārī vai marta sākumā, 7 nedēļas pirms Lieldienām.

Agrāk latviski ar vārdu „meti” apzīmēja laika griežus, mēru. Sākotnējā nozīme vēl tagad saglabājusies vārdā "laikmets".
Līvu apdzīvotajos novados un Rīgā šie svētki tika saukti par vastslāvjiem. Citur tos sauca arī par Lastavāgu, Aizgavēni, Miesmeti, Buduļu vakaru, Pīrāgu dienu.

Gatavošanās Meteņiem sākās jau iepriekšējā vakarā. Tajā laikā vizinājās ar ragaviņām, apciemoja savus radus un vakarā devās budēļos, bet svētdienā turpinājās mielošanās, dziedāšana, ciemos iešana un vizināšanās. Meteņos bija jāēd un jādzer līdz mielēm. Šajā laikā tika kautas cūkas, tāpēc tradicionālie svētku ēdieni bija cūkas galva un plāceņi. Vecāki meta dāvanas saviem bērniem no istabas augšas, jo Laima meteņos no augšas metot savas dāvanas. Tāpat kā visos ziemas svētkos, arī šajā laikā gājuši ķekatās un braukuši ciemos.

Sevišķi priecīgi par Meteņa atnākšanu bija un arī tagad ir bērni, un tas izpaužas viņu nodarbībās, vizinoties ar ragaviņām.

Mūsdienās atgriežoties pie tradīcijām un pie cilvēku apvienošanas Meteņus organizēja biedrība "Cits Silakrogs" (Ineta Rošāne, Kristīne Ozoliņa, Vanda Bērziņa). Atbalstīja Ropažu Kultūras un izglītības centrs, īpašs paldies organizatorei Līgai Mekšai, folkloras grupai "Oglīte" (vadītāja Ligita Šreibere), Ivaram un Gundegai Gailīšiem, Renātei Gremzei.

Pasākums ir attspoguļots fotoreportāžā. Foto
Komentāri (0)  |  2013-02-10 11:57  |  Skatīts: 2264x         Ieteikt draugiem       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ